Tuesday Open Competition Starts 5 March 24
FORMATS:
Division 1
- Eight teams with 3 players or more.
- Full competition comprises 11 Rounds commencing Tues 5 March.
- Initially 7x Rounds will be played. [Teams play opposing 7 teams once].
- Table at the conclusion of Round 7 will determine 2x pools of four teams each.
- Pool A = Top 4 teams. Teams play 3 Rounds before a Final & Consolation Final for Pool A winner.
- Pool B = Bottom 4 teams. Teams play 3 Rounds before a Final & Consolation Final for Pool B winner.
- Start Time 7pm sharp.
- Each match played over two courts @ either Mills Park or Berowra.
- Each of the 6 rubbers within a match are one set long. [Full set, long deuce, 7-point tie break at 6-all]
- Set order is as follows: [Change to order permitted by mutual agreement]
- Doubles 1/2 vs 1/2 [Home serves first]
- Singles 3v3 [Away serves First]
- Doubles 2/3 vs 2/3 [Home serves first]
- Singles 1v1 [Away serves first]
- Doubles 1/3 vs 1/3 [Away serves first]
- Singles 2v2 [Home serves first]
Additional Rules:
- Away team enters players names for each of the six sets first, then home team enters theirs PRIOR to starting sets 1 & 2. [Changes to order by mutual agreement]
- NO Bonus points
- Doubles pairings can play a maximum of two doubles sets per fixture.
- Players can play a maximum of two singles sets per fixture.
- Match ups cannot be repeated in either singles or doubles sets during the fixture.
- Teams with 4 players may play all players during the nights fixture providing above rules are followed.
TEAMS
Supercat - Anthony/James/Aaron
We've Got Balls - Jacek/Peirre/Seb
Frame Shotz - Oleg/Peter/Tim/Daniel
Toto - Jan/Rob/Willem/Andrew L
Regulators - Yasith/Manuka/Nuwan/Max/Kelvin/Niranjin
Loose Strings - Naveen/Eashan/Rasheel/Victor
ZAP - Prahsant/Michael/Colin
Two Old - Dave/Bogdan/Kevin/Tim
RESERVES - Kitty/Alice/Jacques/Krystoff/Tyrese/Espen/Martin/Serge/ Zac/ Ian
TUESDAY DIV 1 DRAW Autumn 2024 starting 5.3.24
*******************************************************************
Division 2
- Four teams with 3 players or more.
- 12 Rounds - First past the post lifts the Trophy.
- Matches scheduled at Mills Park or Berowra.
- Each match played over two courts
- Each of the 6 rubbers within a match are one set long. [Best of 9 games]
- Set order is as follows:
- Doubles 1/2 vs 1/2
- Doubles 2/3 vs 2/3
- Doubles 1/3 vs 1/3
- Singles 1v1
- Singles 2v2
- Singles 3v3
Additional Rules:
- Away team enters players names for each of the six sets first, then home team enters theirs PRIOR to starting set 1. [Changes to order by mutual agreement]
- Bonus point given to team with most games won in the fixture
- Bonus point given to team with most sets won in the fixture [Total of 8 points on offer each match]
TEAMS
Eclectics - Geoff/ David/ Matthew/ Goutham
Net Liabilities - Jared W/ Dylan S/ Jared B
Our Shout - Clive/ David / Justin / Andrew
Consistent Mediocrity - Brad / Gavin /Ken/ Peter
RESERVES - Greg M/ Gene K / Alex C / Aditija M /
TUESDAY DIV 2 DRAW Autumn 2024 starting 5.3.24
*******************************************************************
Doubles Only
Tuesday Doubles Draw Term 1/2024
ROUND 5 WET MATCH REPLAY 2 April
ROUND 6 WET MATCH REPLAY 26 MAR
FORMAT:
- 8 players rotating partners and oppenents each week.
- 7 rounds [6th Feb 24 - 26th Mar 24 - ROUND 3 WET MATCH REPLAY 26 MAR]
- Matches scheduled at Mills Park or Berowra.
- Best of 3 set matches
PLAYERS
Marc/ Paddy/ Greg/ David M/ Dave C/ Dellena/ Andrew / Peter R
RESERVES - Ken X / Dahn N / Alan R/
Time: 7.00pm – 10.30pm
Contact: Tim Brackenreg 0437 145 334
email: proshop@superbtennis.com.au
--------------------------------------------------------------------------------------------------